Ochranu proti ptactvu můžeme v zásadě rozdělit do dvou skupin. Zábrany proti holubům a zábrany proti ostatním druhům ptáků jako jsou vlaštovky, jiřičky, drobní ptáci hnízdící v otvorech panelových domů, a v posledních letech i strakapoudi. Účinnost jednotlivých systémů bývá různá, zpravidla je nutné je kombinovat, protože pokud si ptáci, zejména v období hnízdění, oblíbí nějaký prostor, neradi ho opouštějí a začnou v systému hledat skulinky. Takže ošetříte-li například pouze horní římsu, je pravděpodobné, že se holubi nastěhují o římsu níž apod.
Montáže hrotových systémů
Dle ošetřovaných ploch vybereme vhodný systém, který Vám dodáme i nainstalujeme. Zaměření v tomto případě provádíme osobně, jen tak jsme schopni garantovat, že na různých plochách budou hrotové systémy správných rozměrů. V případě dodávky vlastního hrotového systému můžeme provést pouze instalaci. Více o hrotových systémech se dozvíte níže.
Montáže ochranných sítí
Plochu určenou k ochraně pomocí sítí si osobně zaměříme, následně připravíme nosný rám a přichytíme sítě, které Vám rovněž můžeme dodat. Více o ochranných sítích se dozvíte níže.
Výměna poškozených větracích mřížek
Při osobní prohlídce si zaměříme velikost větracích mřížek, které následně koupíme nebo necháme vyrobit na míru a nainstalujeme. Více o výměnách větracích mřížek se dozvíte níže.
Oprava děr v zateplených fasádách
K dírám se spustíme na laně, vyplníme je izolantem, přetáhneme fasádním lepidlem, provedeme povrchovou úpravu a přetřeme fasádní barvou. Celá akce musí být kvůli nátěrům rozdělena do dvou dní. Více o opravách děr v zateplených fasádách se dozvíte níže.
Makety dravců
Maketu můžeme přidělat na hromosvod, na žlab, na oplechování nebo přímo do fasády. Více se o montážích maket se dozvíte níže. Makety dravců můžeme rovněž nakreslit přímo na fasádu do blízkosti porblematických míst. K tomu využijeme šablony a fasádní barvu.
Co budeme potřebovat od Vás?
V úvodu od Vás budeme potřebovat informace o Vašich požadavcích, které nám můžete sdělit telefonicky, emailem anebo prostřednictvím našeho formuláře. Ideální rovněž je, zanecháte-li na sebe mailový a telefonní kontakt pro případné doplňující informace a zaslání cenové nabídky a jméno obce (adresu). Poté Vás budeme kontaktovat a domluvíme si s Vámi osobní prohlídku na místě, kde provedeme zaměření a navrhneme Vám nejlepší řešení.
V případě, že to bude situace vyžadovat, budeme potřebovat zpřístupnit střechu, abychom se podívali na možnosti jištění. Při samotné montáži je pak dle povahy prací nutné připojení k el. proudu (220V) a zajištění klíčů od vchodu, případně dalších zamykatelných dveří.
Montáže hrotových systémů
Hrotové systémy mají jako hlavní cíl zabránit usednutí ptáků. Hodí se tak hlavně na ochranu parapetů, okapních žlabů a atik, kam zejména holubi rádi usedají a svým trusem znečišťují vše, co je pod nimi. Klíčové pro funkčnost tohoto systému je správné zaměření šířky ošetřované plochy a zvolení adekvátního hrotového systému.
Zvolíme-li hrotový systém s menší vykrývací šířkou než má být ošetřovaná plocha, hrozí nám, že holubi přistanou za nebo před hrotovým systém. U atik a v místech, kde holubi nehledají útočiště pro hnízdění přistání za hroty nevadí, holub se mezi ně zbytečně cpát nebude a odletí raději jinam, ale v místech, kde holubi rádi hnízdí (římsy pod střechou apod.) se špatně zvolený hrotový systém stává nefunkčním. Hnízdící holubi se i přes jistý nekomfort dokážou mezi hroty procpat a za jeho využití v něm vybudovat hnízda.
Jak probíhá instalace?
Jelikož se hrotové systémy až na výjimky připevňují pomocí silikonu, je potřeba ošetřované plochy co nejlépe očistit a odmastit. Nedostatečné očištění a odmaštění má za následek snížení přilnavosti a kratší životnost. Samotná instalace spočívá již jen v nanesení silikonu na hroty a přilepení k podkladu. Kvalitní a námi používané hroty jsou vyrobeny z odolných plastů a nerezových drátů, což zajišťuje jejich dlouhou životnost.
Jsou rovněž vyráběny v mnoha variantách a umožňují tak větší flexibilitu při montážích pro různé rozměry ošetřovaných ploch.
Hrotové systémy se rovněž využívají jako ochrana před hnízděním vlaštovek a jiřiček, kdy se hroty lepí na podbití střech a ostění oken. Vzhledem k použití relativně tenkých drátů nejsou hroty při pohledu z větší vzdálenosti (např. z chodníku) téměř vidět a nepůsobí tak jako rušivý element. Na co si dát při montáži pozor se dozvíte zde.
Montáže ochranných sítí
Ochranné sítě se využívají tam, kde je nutné ochránit prostor před vniknutím ptáků. Nejčastěji je můžeme vidět na balkónech a lodžiích, velké využití mají rovněž při ochraně světlíků a podhledů tvořených trámy nebo traverzami, kde se holubi rádi ukrývají a hrotový systém by zde byl finančně nevýhodný.
Jak probíhá instalace?
Nejprve je potřeba po obvodu ošetřovaného prostoru připravit nosný rám. K tomu se nejčastěji využívá nerezových (dražší varianta) nebo ocelových lanek s pozinkovou úpravou, která se protáhnou očky navrtanými do podkladu (fasáda, trám apod.). Po jejich napnutí se pak pomocí speciálních kleští připevní síť. Ochranné sítě se používají zejména jako zábrana před vniknutím holubů, ale dají se použít i proti drobnějšímu ptactvu, jelikož jsou vyráběny s oky v různých velikostech.
Výměna poškozených větracích mřížek
V posledních letech se stále častěji setkáváme s poškozením plastových větracích mřížek u zateplených budov. To mají na svědomí dva činitelé. Zaprvé je to UV záření, které postupem času degraduje plast, který se tím stává křehčí a křehčí a zadruhé jsou to zejména datlovití ptáci, kteří takto narušené mřížky dokážou hravě rozbít. My Vám zajistíme jejich výměnu za nové, dle vašich požadavků.
Můžeme namontovat nové plastové (nejlevnější varianta, ale nedoporučujeme ji) nerezové anebo hliníkové. Nejčastěji montujeme mřížky hliníkové, neboť u nich jsme schopni zajistit výrobu na míru, splní svoji funkci stejně a jsou výrazně levnější než mřížky nerezové. Nevýhodou je, že se nedělají v kruhovém tvaru, tj. jsou pouze čtvercové nebo obdélníkové. Oproti tomu, mřížky nerezové jsou k dostání čtvercové i kulaté, ale pouze v rozměrech daných výrobcem. Jak hliníkové, tak nerezové mřížky jsou doplněny síťkou proti hmyzu, což u některých plastových nemusí být. Hliníkové mřížky se vyrábí v přírodní barvě kovu, bílé nebo hnědé.
Jak probíhá instalace?
Nejprve odstraníme starou, poškozenou větrací mřížku. U kruhových mřížek, je-li potřeba upravíme velikost otvoru a mřížku přilepíme na lepící tmel. Jelikož tyto kruhové mřížky bývají opatřeny hrdlem, které pasuje přesně do otvoru ve fasádě, další kotvení již není nutné. U mřížek hranatých, které se lepí přímo na fasádu kotvíme pro jistotu ještě dvěma šroubky, které zajistí, že mřížka nespadne ani v případě odlepení vrstvy lepícího tmelu.
Oprava děr v zateplených fasádách
S rozmachem zateplování se objevil nový fenomén – díry ve fasádách způsobené datlovitými ptáky. Ti samotní v dírách zpravidla nehnízdí, ale jejich „práce“ rádi využijí jiné druhy např. sýkorky anebo kavky. Ty už dokážou pobyt v bytě poblíž děr slušně znepříjemnit. Je-li zateplovací vrstva tvořena polystyrenem, který dobře nese zvuk, uslyšíte, jak se nezvaní návštěvníci v hnízdě hýbou a jak ho „zútulňují“.
Pokud uvidíte, že je díra ve fasádě v jarních a letních měsících opakovaně navštěvována, počkejte s jejím ucpáním do období, kdy nehrozí hnízdění. Přeci jen nechceme bezmocná mláďata zabíjet. Samotná díra ve fasádě pak není pouze estetický problém. V zimních měsících zde vznikají tepelné mosty a v bytě v okolí díry může docházet ke kondenzaci vodních par a následnému vzniku plísní. Zatékání při dešti může poškodit malby v bytech i o několik pater níže! Opravy doporučujeme vždy přetřít barvou. Přetření barvou zvýší odolnost povrchu proti vodě a sníží pravděpodobnost návratu škůdce. Pokud není oprava přetřena, ptáci vidí na fasádě plochu v jiné barvě, což jim připomíná díru a zvyšuje šanci, že se znovu proklovou do již opravené části.
Bohužel, pokud si nějaký strakapoud Vaši fasádu oblíbí, dochází často k recidivě. Jelikož se jedná o chráněného ptáka, poslední možností je instalace makety dravce. Nejčastěji se užívá maketa výra velkého, který je v přirozeném prostředí hlavním nepřítelem strakapoudů. Ani při instalaci makety však nelze zaručit, že se díry znovu neobjeví.
Systém Antistrakapoud
Ještě je možné využít systému „Antistrakapoud“, který se využívá zejména při větším poškození fasády, kdy se jednotlivé díry postupně natírají odpuzujícím gelem, zadělávají se a na jejich místa se připevňují vábničky, které strakapoudi neproklovou. Bohužel je tato varianta, pokud je prováděna za pomocí horolezecké techniky časově náročnější a tím pádem i dražší.
K dírám se dá dostat zpravidla pouze po laně, tudíž se potřebujeme dostat na střechu, kde se přivážeme. Následně slaníme k díře, vyplníme ji izolantem a přetáhneme fasádním lepidlem a perlinkou – to zajistí, že nám po obvodu díry lepidlo nepopraská. Následně provedeme povrchovou úpravu, která napodobí strukturu fasády a necháme tmel vytvrdnout. Pokud nemáte někde nějaké zbytky barev, odebereme si při opravě vzorek z fasády a necháme Vám barvu namíchat podle spektrometrického měření. Odstín nikdy nebude zcela totožný jako původní barva, ale určitě dosáhneme větší podobnosti, než při hledání barvy podle vzorkovníku. Barvu je možné nanášet až po úplném vytvrdnutí fasádního lepidla.
Montáže maket dravců
Montáž makety dravce je doplňující krok při ochraně proti ptákům. Ačkoli se používají i makety proti holubům, nejčastěji se setkáte s maketou výra, která pomáhá s ochranou zateplených fasád. Maketa se umisťuje do blízkosti poškozených ploch, v případě že je poškozeno více stran fasády, doporučujeme umístění většího počtu maket.
Maketu pomocí speciálních úchytů připevníme na zvolené místo. Tím může být návalka žlabu, falc na oplechování, hromosvod nebo fasáda. Kromě kotvení do fasády není většinou potřeba nikde nic vrtat. Při instalaci na fasádu je potřeba navrtat dostatečně hluboké díry, aby v nich rámové hmoždinky dobře držely. Z tohoto důvodu od Vás budeme potřebovat znát předem tloušťku zateplovací vrstvy. Pomocí hmoždinek se k fasádě připevní držák, na který se následně přimontuje maketa.
V případě, že se klient rozhodne pro nátěr siluety dravce na fasádu, namalujeme ji do blízkosti míst s největším poškozením. Nejprve si pomocí dřevěné šablony uděláme obrys a poté zbylou část dotřeme fasádní barvou.