Rizika bez rizika

Výškové práce a arboristika.
kdy přesazovat jehličnany

Kdy přesazovat jehličnany?

Jehličnany mohou představovat nádhernou dekoraci ve vaší zahradě. I v zimě mají krásně zelenou barvu, která může svým vzhledem zaujmout na první pohled. Mohou mít ale také praktickou funkci – například skvěle poslouží jako živý plot. Jsou dostupné ve spoustě různých velikostí, takže se hodí na každou zahradu – malou i tu velkou nebo dokonce předzahrádku. Někteří lidé si volí malé jehličnany také jako nenáročnou dekoraci na hroby, kterou na Vánoce ozdobí. Pěstovat je je navíc nenáročná činnost. Kdy přesazovat jehličnany nebo je sázet si povíme níže.

Pěstování jehličnanů

Nejlepším obdobím na sázení jehličnanů je podzim. A kdy přesazovat jehličnany? Ve stejném období – tedy na podzim. Je důležité poznamenat, že jehličnany přesazujeme vždy ze závažného důvodu. Takovým důvodem může být například to, že strom na daném stanovišti neprospívá. To může být dáno například tím, že jsme pro strom vybrali nevhodné stanoviště, které mu neposkytuje podmínky, které ke svému růstu potřebuje. To se projeví například žloutnutím jehliček. Jehličnany přesazujeme také z důvodu, že začnou být příliš velké. Těsný prostor jim také nesvědčí.

Sázení jehličnanů

Ať už strom přesazujeme nebo sázíme, vždy je zapotřebí připravit si dostatečně velkou jámu. Měla by být dvakrát tak větší, než je dosavadní kořenový bal stromu. Jámu vyplňte novou zeminou, která je úrodná, například smíchaná s kompostem. Zaplňujeme do takové výšky, aby až do ní dáme strom, byl ve stejné výšce, jako byl předtím zasazen v zemi. Ke kořenům přidejte speciální hnojivo na jehličnany.

Ochrana před mrazem

Stromy, které jsou náchylnější na mráz, je dobré zasypat vrstvou mulče. Zejména se jedná o listí z habru, buku nebo dubu. Zatižte je větvemi, aby je vítr nerozfoukal. To pomůže stromům přečkat v mrazech až do jara.

Dřeviny vhodné k přesazení

K přesazení se hodí velké množství dřevin – některé na to jsou již ze školky zvyklé. Takové se lépe ujímají, protože jejich kořenový systém je rozvětvenější, a navíc má mnohem více jemných kořínků. Přesazování velmi dobře snáší dřeviny, jako jsou zeravy, cypřišky, tisy, jedlovce, douglasky, lípy, jírovce, jasany, javory, olše, smrky, lísky. Naopak se, pokud možno, vyvarujeme přesazování takových stromů, jako jsou borovice, ořešáky, břízy, trnovníky, vřesovce, jerlíny, hlošiny, modříny, vyšší jalovce, jedle, buky, duby, habry, protože ty by se nemusely ujmout.

Příprava silného kořenového balu

Jehličnaté stromy nemůžeme přesazovat prostokořenné. Vždy je zapotřebí je přesadit i s kořenovým balem. Na otázku, kdy přesazovat jehličnany, není lehké odpovědět, protože v zimě je nejlepší čas na promrznutí kořenového balu, což zvyšuje jeho pevnost. Kořenový bal je možné posílit rok předem tak, že kolem stromu vyryjeme kruh, který vyplníme speciální zeminou nebo úrodnou půdou. Strom jí prokoření.

Po roce kolem tohoto balu odryjeme půdu. Je dobré odrývat dostatečně velký prostor, protože je možné, že půjdete také do hloubky. Hloubku odrytí určíte podle toho, jak předpokládáte konec jemných kořenů. Ryjeme tak dlouho, dokud strom nemůžeme povalit na připravenou jutovou pytlovinu. Kořen pak do ní také obalíme a zavážeme těsně u kmene. Větve svážeme odspoda nahoru a můžeme přemísťovat.

Práce bez rizika

Péči o své stromy můžete zkusit zajistit sami nebo se můžete svěřit do rukou profesionálů. Lidé z oblasti Prahy a jejího okolí se mohou obrátit na naši společnost Rizikabezrizika.cz, která se specializuje nejen na péči o vaše stromy, jako je kácení a prořezávání či jejich rizikové úpravy, ale také na další výškové práce. Může jít o čištění oken prosklených budov, čištění fasád, nátěrové klempířské práce, instalace různých výškových předmětů a mnohé další. Všechno bude provedeno se zajištěním bezpečnosti vaší, i našich zaměstnanců.