Jak se starat o jehličnany v zahradě
Jehličnaté stromy jsou v mnoha ohledech lepší než většina listnatých stromů. Je to ale vyváženo potřebou větší péče během jejich nejmladšího růstu a také dobou růstu k dospělosti. To nic nemění na tom, že spousta lidí si na zahradách a pozemcích jehličnany přeje. V tomto článku vám popíšeme, jak se o jehličnany starat.
Jaké jehličnany se nejčastěji sází?
Pokud teprve chystáte výsadbu jehličnanu, tak určitě sáhněte po některém z tradičních druhů. Mezi ty nejoblíbenější patří především túje a jalovce. Jsou hezkými a poměrně malými jehličnany. V případě těch větších jsou pak v našich podnebných podmínkách nejčastěji vysazovány smrky, borovice a jedle. S exotičtějšími stromy se můžeme setkat také, ale rozhodně ne pravidelně, a navíc je potřeba speciální péče v průběhu prvních dní růstu.
Jak na výsadbu jehličnanů na zahradě?
Jehličnany jako takové nejsou nijak extrémně náročné a v půdě se uchytnou poměrně rychle. Nepotřebují žádné speciální živiny, ani jakékoliv silné substráty. Naprosto bohatě postačí pro jejich kvalitní výsadbu pročištěná půda.
Před samotnou výsadbou by měla být půda v těsné blízkosti výsadby jehličnanu dokonale zoraná a očištěná od jakéhokoliv plevelu. Ohledně volby místa není potřeba vyhledávat něco extra specifického a většinou vám postačí místo s alespoň částečným stínem po krátkou část dne. Díra, do které budete dávat připravený jehličnan, by měla být výrazně větší než je kořenový obal, aby měl strom dostatek prostoru pro usazení.
Jakmile jej do díry usadíte, tak ho obsypávejte čerstvou hlínou nebo substrátem. Vždy jakmile kolem stromu navrstvíte hlínu nad úroveň okolní půdy, tak ji opatrně udusejte, prolijte vodou a opakujte to do té doby než bude strom pevně usazený.
První týdny a úprava okolní půdy
Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry. Ta plní nejen tento užitečný efekt, ale zároveň i příjemně voní a působí esteticky.
Prořezávání a údržba jehličnanů
Jakmile jehličnany začnou růst, tak je potřeba pravidelně prořezávat větvě tak, aby zůstaly jen silné větve a neoslabovaly tak zbytek stromu. Pokud nemáte zkušenosti, tak je lepší přenechat prořezy a údržbu stromů profesionálům jako je naše společnost Rizikabezrizika.cz.
Vyplatí se tak vždycky zhodnotit svoje možnosti a vybavení a případné složitější práce zanechat na nás. Jednoduché pravidlo pro ořezání menších stromů tkví v tom, že větve rostoucí směrem k zemi většinou pouze oslabují celý strom a časem stejně uschnou. Je proto důležité se zaměřit právě na ně a pravidelně je ořezávat v období od konce podzimu do začátku jara.
Co když je potřeba jehličnan přesazovat?
Poslední věc, kterou je potřeba zmínit, je ohledně přesazování jehličnanů. Pokud jsou ještě malé, dají se přesadit na zimní období. Jejich přesazování je ale možné pouze mimo vegetační období, a to konkrétně v podzimních měsících. Během zimy mají možnost v interiéru získat dostatek síly a na jaře se pak mohou jehličnany vrátit zpátky do přírodní půdy.
Pokud je ale budete přesazovat během vegetačního období, tak riskujete oslabení stromu a ten by se nemusel znovu uchytit v přírodě. Během přesazování je potřeba myslet na to, že v květináči potřebují stromy mnohem více vláhy a zároveň i speciální výživu, protože jim chybí přirozená půda.