Proč stromy opadávají?
Lesy se neustále mění. A nejvíce se na tom podílí listí. Na jaře raší a vše se zelená, na podzim se zahalí do zemitých barev a pomalu se snese k zemi. Málokoho napadne, co za tím stojí. Podzim? Možná. A ještě mnohem víc.
Proměny
Český jazyk je natolik rozmanitý, že názvy měsíců dokonce napovídají, co se v daný čas děje kolem nás. V lednu nás svírá mráz a chlad, v květnu se vše halí do barev a vůní, v listopadu s stromy zbavují červených a žlutých lístků a zůstávají jen holé větve. Tak přesné ale načasování přírody bohužel není a některé procesy se míjí i o několik měsíců.
První padání listí přichází už s nástupem prvního podzimního měsíce a postupně zesiluje. Může se klidně stát, že na konci listopadu budou stromy kompletně holé a les připravený na příchod zimy. Otázkou zůstává, proč stromy opadávají, proč znovu a znovu prožívají stejný proces obnovy a shazování, proč si pohrávají s barvami, když nevydrží?
Zelená na prvním místě
Zelená barva je pro les typická. Od jara až do začátku září je všude. Listy postupně mění odstín a ze šťavnaté a svěží se proměňují a tmavnou. Dokud ale funguje proces fotosyntézy, která je za tuto barvu zodpovědná, a nedochází k rozkladu chlorofylu, nezežloutnou ani nezčervenají. To přichází až s nástupem podzimu, kdy se přirozené procesy utlumují a prosazují se silnější barviva. Ve velkém se tvoří karotenoidy a melaniny a zbarvují listí do typických barev země.
Běžně se barvy dostávají do dozrávajících plodů, ale u listnatých stromů se jejich síla promítá právě do listí. Některé jsou rudé a karmínové, jiné okrové a rezavé, další sází na nenápadnost a zhnědnou (například dubové listy).
Ochranný mechanismus
Příroda je neuvěřitelně vnímavá a dobře ví, proč stromy opadávají. Dokáže vyjma situací, kdy ze dne na den udeří třeskutý mráz a zničí napučelé stromy i keře, s dostatečným předstihem reagovat na to, co přijde.
Zima je všeobecně brána jako období vegetačního klidu. Země odpočívá, regeneruje a připravuje se na jaro. Na měsíce, kdy se vše probouzí k životu a potřebuje notnou dávku energie, aby se mohlo probrat, posílit, růst a krásnět. Krajinu často trápí kruté mrazy a teploty hluboko pod nulou, fičí studený a štiplavý vítr, objevují se mlhy a silné vrstvy sněhu. Je to náročné pro lidi, pro zvířata a pochopitelně i pro rostliny. Je pochopitelné, že se s dostatečnou časovou rezervou zbavují všeho, co by je mohlo během zimy a při nepřízni počasí zbytečně vysilovat.
A tak shodí přebytečné listí, které by jim jen ubíralo energii. Odpočinek je pro stromy nesmírně důležitý a listy představují zátěž. Kouli na noze. Obíraly by strom o cenný klid a sílu, kterou v sobě po těch pár měsíců kumulují, aby bez úhony přežily od jara do podzimu, nebyly oslabené a nestaly se vhodným cílem pro různé infekce, plísně, škůdce nebo dokonce neprodukovaly feromony vábící neodbytné kůrovce. Dostatek síly během celého roku je pro stromy nezbytný. Každé klopýtnutí se jim totiž časem vrátí.
Úsporná řešení
Důvod, proč stromy opadávají a zbavují se listí, je prostý. Úspora energie a především vody. Ta je během zimních měsíců nesmírně vzácná a dostat se k ní skrz kořeny je pro zástupce flory poměrně složité a vyčerpávající. Země je chladná a promrzlá, a tak se musí “náklady na život” snížit na minimum.
Už během podzimu začíná úřadovat kyselina abscisová a společně s rostlinnými hormony napomáhá opadu listí, které by o pár měsíců později bylo v životě stromů velkou překážkou. Na zemi je během zimy navíc prospěšnější než přišpendlené na větvích. Tvoří totiž izolační vrstvu, chrání strom před rozmary počasí a může se stát útočištěm pro drobné živočichy.
Rychlá pomoc
Někdy si příroda neumí sama poradit a potřebuje zásah člověka. Navštivte naši hlavní stránku Rizikabezrizika.cz a hned pochopíte, o čem je řeč. Nejde jen o výškové práce, ale i vše týkající se arboristiky. Ozvěte se nám a do pár minut pro vás vykouzlíme řešení problému na míru.